KNIŽNICE
Knižnice sú vlastne php skripty , prípadne sú to časti stránok ,ktoré používame vo svojich skriptoch. Typický príklad je ,že v knižnici uchovávame potrebné funkcie ,ktoré využívame vo viacerých skriptoch ,resp. častiach skriptu a v prípade potreby zavoláme knižnicu , ktorá obsahuje preddefinované funkcie.Pozorný čitateľ určite pochopil ,že knižnica je vlastne php súbor (kniznica.php) a ak si spomínate na začiatku som spomínal ,že použiť koncovku .inc je pre knižnicu nevhodné. Ale pochybujem ,že sa ešte dnes nájde nejaký extrémista ,ktorý túto koncovku používa. Nehodí sa preto ,že po priamom zápise do prehliadača ,by nám server nespracoval php skript ,ale poslal by nám obsah celého skriptu. A to nechceme.
Pre zavolanie knižnice v skripte nám slúžia príkazy :
- require
- include
REQUIRE
Tento príkaz má nasledovnú syntax :require "meno_kniznice.php";
Príkaz require nám načíta skript , tento sa spracuje a potom sa pokračuje v spracovaní pôvodného skriptu. Require sa dá použiť len raz , čiže napríklad v cykle musíme použiť include. Ďalším rozdielom medzi týmito dvoma príkazmi je ,že include generuje varovania (narazí na chybu ,vypíše ju a pokračuje v spracovaní skriptu) , kdežto require generuje fatálne chyby (narazí na chybu, vypíše ju a skončí sa spracovanie skriptu).
INCLUDE
Až na hore uvedené rozdiely je príkaz include totožný s require. Syntax je nasledovná :include "meno_kniznice.php";
Použitie :
for ($a = 0; $a <= 10; $a++) { include "moja_kniznica.php"; //tu nemôžme použiť require } //require require "kniznica_s_funkciami.php"; Funkcia_z_kniznice(); príkazy; .... |
To už je koniec tejto ultra krátkej časti.
Články
Predošlý článok : 5. Funkcie
Nasledujúci článok : 7. Formuláre a superglobálne premenné
Komentáre