Inštalácia PHP na OS UNIX/LINUX
Balík PHP je súčasťou azda všetkých Linuxových distribúcii. Prepokladám ,že väčšina z Vás ,ktorí používate Linux/Unix viete ako sa inštalujú voliteľné balíčky a ako sa spúšťajú démony. Preto tu nebudem inštaláciu na tento systém popisovať. Možno neskôr tento článok upravím.
Inštalácia PHP na OS Windows
Ručná inštalácia
Na stránke www.php.net/downloads.php ,stiahneme v sekcii "Windows Binaries" aktuálnu verziu PHP. V čase uverejnenia článku je to 5.2.5. Najjednoduchšie je stiahnúť súbor "installer" ,konkrétne "PHP 5.2.5 installer". Jedná sa o .msi súbor ,ktorý spúšťa klasickú windows inštaláciu, ktorú má na starosti program "Windows Installer". Na takto stiahnutý súbor nám jednoducho stačí kliknúť a PHP sa nainštaluje.
PHP funguje (mimo iných spôsobov) ako modul webového servera Apache. Tento spôsob fungovania je myslím si najlepší z hľadiska výkonu a bezpečnosti. Samozrejme nie je problém použiť iný webový server ,napr. IIS, alebo inú možnosť použitia ako napríklad spúšťať PHP ako CGI skript.
Zo stránky httpd.apache.org/download.cgi stiahneme najnovšiu verziu tohto webového servra. V čase uvedenia článku je to 2.2.6. Z ponúknutých súborov si vyberieme takisto súbor s názvom "installer" , čo je taký istý súbor ako v prípade PHP.
Po inštalácii nám ostáva už len nakonfigurovať Apache aby spolupracoval s PHP. Konfiguračný súbor sa primárne nachádza v "C:\Program Files\Apache2\conf\http.conf" . Editujeme ho a nájdeme riadok :
#LoadModule php5_module "c:/Program Files/php/php5apache2_2.dll" |
Ak sa takýto reťazec v texte nenachádza , treba ho doplniť pod "nadpis" :
#Dynamic Shared Object (DSO) Support |
Ďalej je treba nájsť:
#AddType application/x-httpd-php .php #AddType application/x-httpd-php .php3 |
TypesConfig conf/mime.types |
To by malo byť všetko, súbor httpd.conf môžte zavrieť a uložiť. Odporúčam pred akoukoľvek zmenou konfiguračných nastavení zálohovať konfiguračný súbor.
Nastavenia sa môžu líšiť v závislosti na verziách použitého softvéru.
Inštalácia z balíka
Jednoduchší spôsob ,ktorý na domáce účely testovania úplne postačuje je stiahnúť si inštalačný a obslužný program ,ktorý v sebe PHP obsahuje a navyše aj webový server s nejakou databázou (databázam sa budem venovať neskôr, preto nie je na škodu si nejakú nainštalovať). Medzi takéto najznámejšie balíky patria programy PHP Home Edition ,alebo WAMP Server . Budem sa venovať druhému spomenutému balíku , nakoľko PHP Home Edition sa nevyvíja a posledná uvedená verzia je z 29.07.2004. Aktuálna verzia WAMP Server obsahuje :
- Apache Web Server 2.2.6
- PHP 5.2.5 + PECL
- MySQL 5.0.45
- SQLitemanager
- PhpMyAdmin
Po prebehnutí inštalácie , program spustíte a tým zapnete webový (samozrejme spolu s PHP)a databázový server.
Ako je zjavné z obrázku, tak obsluha programu WAMP je jednoduchá. Bližšiemu popisu sa budem venovať pokiaľ bude záujem. Implicitne je adresár pre www súbory (čiže aj naše PHP skripty) nasledovný : C:\Wamp\www.
To už je všetko čo som chcel spomenúť v rámci inštalácie jazyka PHP. Najbližšie už prejdeme k praktickým príkladom.
Komentáre
ja to nechcem pod widlema
BUDE